• ul. Jana Rosoła 44 lok. 5
    02-786 Warszawa
  • Pon - Pt 9.00 - 17.00
    Sob - Nd NIECZYNNE
  • 22 299 55 50

JPK to zbiór danych finansowych /dokumentów księgowych utworzony za pomocą specjalnego programu komputerowego. Jednolity plik kontrolny ma konkretny format i układ. Dane te przesyłane są organom kontrolnym tylko i wyłącznie w wersji elektronicznej. Na obecną chwilę JPK składa się z 7 struktur.

Do czego jest potrzebny i w jakim celu został stworzony?

Został stworzony przez Ministerstwo Finansów dzięki czemu przedsiębiorcy mają możliwość przesyłania informacji do urzędu skarbowego w formie elektronicznej, a co za tym idzie ma znacząco ułatwić pracę firmom oraz uściślić cały polski system podatkowy. JPK ma zmniejszyć również koszty operacji. Jest to stanowczo szybszy i komfortowy sposób niż dotychczas.

Biuro rachunkowe księgowe Warszawa Ursynów

Kogo obowiązuje?

JPK_VAT zaczął obowiązywać makro przedsiębiorstwa już od 1 lipca 2016. Od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie przedsiębiorstwa. Już niedługo, bo od 1 stycznia 2018 roku wszyscy podatnicy będą zobowiązani wysyłać JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. A od 1 lipca 2018 roku, podatnicy będą zmuszeni wysyłać pozostałe struktury, takie jak: księgi rachunkowe- JPK_KR, wyciąg bankowy- JPK_WB, magazyn- JPK_MAG, faktury VAT- JPK_FA, podatkowa księga przychodów i rozchodów- JPK_PKPIR oraz ewidencja przychodów - JPK_EWP.

Co grozi za niewysłanie JPK?

Za niewysłanie danych w formie JPK grozi kara do 3 tyś. Zł. Nieterminowe złożenie JPK także podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. Stawki te ustalane są indywidualnie przez sąd. Obecnie maksymalna kara może pozbawić przedsiębiorce nawet do 3 milionów złotych. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji warto wyposażyć swoją firmę w program do sporządzania i wysyłania jednolitych plików kontrolnych. Warto pamiętać też, o przechowywaniu tych danych do czasu, kiedy nie poprosi nas o nie odpowiedni organ kontrolny.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM